mała włoska restauracja przy rynku w Krakowie

Prawdziwie włoska restauracja – jak ją rozpoznać?

Restauracje włoskie to w Polsce najpopularniejszy rodzaj gastronomii. Kochamy włoskie jedzenie bo jest smaczne, treściwe oraz nie jest drogie. Z całą pewnością najczęściej jemy makarony. Bardziej zaznajomieni z kuchnią włoską konsumenci smakują mniej znane dania – canelloni, polentę czy desery włoskie.
Szukając tradycyjnej włoskiej restauracji należy przyjrzeć się kilku cechom: jak wiele półproduktów rzeczywiście pochodzi z Włoch, czy w menu znajdują się też nie tak typowe dania, czy karta win, oferuje klasyczne włoskie trunki. Włoska kuchnia to bogata różnorodność oraz dania z wielu zakątków kraju. W najlepszej restauracji znajdziemy naturalny smak Włoch.

Kuchnia włoska jest prosta, co nie zmienia tego, że jest mniej smaczna Z czystym sumieniem można stwierdzić, że jest to przepyszna kuchnia europejska .

Aromatyczne wina włoskie

Jakakolwiek restauracja włoska, która ubiega się do bycia klasycznym punktem na gastronomicznej mapie miasta, nie może ignorować wina. Kolacja we włoskim stylu bez wyjątku powinien obejmować również wino. Kieliszek alkoholu to we Włoszech standard. jedzenie Klasyczne włoskie wina to zdecydowanie trebbiano d’abruzzo z Abruzji, kalabryjskie bivongi oraz noto z Sycylii. Restauracja włoska – jeśli naprawdę chce być postrzegana jako typowa włoska trattoria, powinna posiadać różnorodną kartę win.

Charakterystyczna kuchnia włoska

Mając ochotę poznać wyjątkowość kuchni włoskiej bez cienia wątpliwości trzeba odwiedzić restaurację, która jest w stanie przygotować nie jedynie pizzę i makaron.
Zobacz film

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *